قیمت مصالح اتصالات سیستم اعلام و اطفا حریق ساخت بازار تاسیسات برقی سقف کششی کالا خانه پیش ساخته آجر نسوز کف مصالح ساختمون سیمان سفید مشعل شومينه پکیج داربست مبلمان مصالح ساختمانی بتن آماده پنل سازه ديگ پمپ بتن زمینی بتن شات کریت چيلر قیمت مصالح فن كوئل شومينه های گازی ساخت بازار پنل لوله پی وی سی و پلی پروپیلن مصالح ساختمانی دستگاه اینورتر فرآورده های بتنی تصفیه هوا ضدیخ بتن تئودولیت موزاییک حیاطی مسالح ديوار گچي واش بتن واش بتن تاسیسات KWC دستگاه جوشکاری پله مقالات ساختمان نمایشگاه ساختمان بچینگ سنگ تراورتن ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

تابلو های برق

تابلو های برق

انواع تابلو برق از لحاظ ساختار:
تابلوهای Metal Enclosed : تابلوهايي به شکل محفظه تمام بسته فلزی که تمام تجهيزات الکتريکی اعم از کليدها، ترانسهای جريان و ولتاژ، لوازم اندازه گيری، شينه ها و ... در داخل آن نصب می شود.این تابلو برق ها به دو دسته تقسیم می شوند:
1- تابلو برق هایMetal Clad: اين نوع تابلو برق ها نوعي از تابلوهایMetal Enclosed هستند که در آنها، محفظه های مختلف از يکديگر جدا شده اند. اين امر باعث می شود تا اگر خطايي در يکی از محفظه ها روی دهد، اين خطا به محفظه های ديگر انتقال پيدا نکند و ساير محفظه ها نيز تحت تأثير آن آسيب نديده و محفوظ می مانند.
يک تابلو برقMetal Clad به چهار بخش تقسيم می شود:
- محفظه باسبار
- محفظه سر کابل
- محفظهLV (کنترل) که تجهيزات اندازه گيری، حفاظتی و کنترلی در آن قرار می گيرند.
- محفظه کليد
 
2- تابلو برق هایCompartment Type: اين نوع تابلو برق ها نوعي از تابلوهای Metal Enclose هستند که در آنها، محفظه های مختلف از يکديگر جدا نشده اند.
در طراحی يک تابلو برق بايد موارد زير در نظر گرفته شود:
- شرايط محيطی (جهت بهره برداری)
- شرايط لازم برای نصب
- شرايط حفاظتی
انواع تابلو برق از لحاظ محل نصب:
- داخلی(Indoor) : تابلو برق در فضای بسته مانند داخل سالن يا سوله نصب می شود.
- فضای باز(Outdoor) : تابلو برق در فضای باز نصب می شود.
 
تقسیم بندی تابلو برق ها:
1-تابلو برق های فیکس(Fix) :
-تابلو برق های ایستاده چند منظوره(Multi Purpose):این تابلو برق ها بصورت ایستاده قرار میگیرند و تابلو برق های چند منظوره می باشند وداخل انها می توان تجهیزات کنترل-قدرت-پنوماتیکی و...نصب کرد.
-تابلوبرق های دیواری(Wall Mounting):این تابلو برق ها به دو دسته تابلو برق های روکار(On Surface)و تابلو برق های توکار(Flush Mounting)تقسیم میشوند.
-تابلو برق های(Rack):تابلو برق هایی هستند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه های اندازه گیری-الکترونیکی-کنترل ومخابراتی و... روی انها نصب می شود.
*تابلو برق هایSwing نوعی از تابلو برق هایRack هستند که دارای در متحرک می باشد و مزیت ان این است که پشت تجهیزات ان قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است این مدل بسیار گران است و درب ان هم شیشه ای است.
 
2-تابلو برق های کشویی(Withdraw able):
-تابلو برق های کنترل موتورها(Motor Control Center(MCC)):این تابلو برق ها بصورت کشویی ساخته می شود و برای کنترل موتورها ساخته می شود .این تابلوبرق ها بخاطر مزیت تابلو برق های کشویی بسیارگران هستند.
-تابلو برق های مرکز قدرت(Power Center):این تابلوبرق ها برای تغذیه تابلوهایMCC استفاده میشوند و یک تابلوبرق توزیع است و میتواند چند تا تابلویMCC را تغذیه کند در این تابلو برق ها کلیدها بیشتر از نوع هوایی هستندوبعد از پست اصلی استفاده می شوند.
 
*تابلو برق های مدولار:نوع پیشرفته تابلوبرق های فیکس ایستاده است. هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو برق نصب شده وبه وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی وفیدر پایینی خود جدا می شوند و از لحاظ دسترسی به سر کابل به دو نوع کلی تقسیم می شوند:
 
-دسترسی از پشت
-دسترسی از جلو :در این حالت معمولا" در کنار درب اصلی تابلو برق درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده و اتصالات کابل ها به فیدرها از طریق این درب انجام میشود این نوع سلولها را از لحاظ محل ورود سر کابل های ورودی وخروجی میتوان به ورود از بالا و ورود از پایین تقسیم نمود.
 
*انواع تابلوبرق ها از لحاظ ايستايي:
ايستاده(Self Standing / Free Standing) :تابلو برق حالت خود ايستا دارد ( نياز به مهار آن توسط سازه ی ديگری نيست و يا به ديگری تکيه ندارد.)
ديواری(Wall Mounted) : تابلو برق هايي که روی ديوار نصب می شوند.
اين تابلو برق ها اگر روی سطح ديوار نصب شوند، روکار، Surface Mounted و اگر داخل ديوار جاسازی شوند، توکار، Flush Mounted ياRecessed Mounted ناميده می شوند.
انواع تابلوبرق ها از لحاظ سطح ولتاژ:
تابلوبرق ها از لحاظ سطح ولتاژ به دو دسته تقسيم می شوند:
تابلو برق هاي فشار ضعيف(LV) تا 1000V
تابلو برق هاي فشار متوسط(MV) از 1000V تا 36000V
 
تابلو برق های فشار ضعيف:
تابلو برق هاي فشار ضعيف در سطح ولتاژ کمتر از 1000V قرار دارند.
مطابق IEC60439-1 تابلوبرق فشار ضعيف ترکيبی است از يک يا چند وسيله قطع و وصل (Switching Device)فشار ضعيف همراه با تجهيزات کنترلی، اندازه گيری، نشانگر، حفاظتی، تنظيم کننده و ... مربوط به خود که نحوی کامل نصب و سوار شده و کليهInterconnection ها و اتصالات الکتريکی و مکانيکی داخلي و قطعات ساختمانی را شامل گردد.ولتاژ نامی تابلو برق های فشار ضعيف معمولأ تا 690V و ولتاژ سرويس تا 400V می باشند.
تابلو برق های فشار ضعيف معمولأ در دو نوع زير ساخته می شوند:
تابلو برق ايستاده(Fix) ثابت
تابلو برق ايستاده(Withdraw able) کشويي
تابلو برق های فشار متوسط:
تابلو برق های فشار متوسط در سطح ولتاژ بين 1000V تا 36000V قرار دارند.
اجزای اصلی يک تابلو برق فشار متوسط شامل بدنه، کليد (دژنکتور) و يا کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانفورماتور ولتاژ و جريان، لوازم اندازه گيری و تجهيزات کنترلی می باشد.
تابلو برق های فشار متوسط به دو دسته کلی تقسيم می شوند:
تابلو برق های فشار متوسط ثابت(Fix)
تابلو برق های فشار متوسط کشويي(Withdraw able)

ساختمان عمومی تابلوها:

الف- کلیه تابلوها (اعم از دیواري و ایستاده فشار ضعیف؛ توزیع؛ فرمان) از ورق روغنی به ضخامت  1.5- 2.5 میلیمتر ساخته خواهند شد

ب- اسکلت تابلوهاي ایستاده فشار ضعیف از ورق فولادي و روغنی به ضخامت 2 میلیمتر ساخته می شود.

پ- بدنه تابلوها از دو قسمت شاسی و بدنه (پوشش) که بوسیله پیچ و مهره بهم اتصال  می یابند ساخته می شود.

ت- تابلوهاي چند سلولی از سلولهاي مجزا ساخته شده که بوسیله پیچ و مهره به همدیگر اتصال می یابند.

ث- کلیه سلولها از قسمت جلو داراي درب مجهز به قفل و لولا و پیچ و مهره بود که در کنار درب تابلوها محل مناسب جهت نصب لاستیک تعبیه می گردد.

ج- سلولها طوري ساخته می شوند که داراي فضاي کافی بوده و عمل بازرسی و تعمیرات و دسترسی به لوازم و تجهیزات و شینه ها به سهولت انجام پذیرد و ضمنا در هر زمان امکان توسعه داشته باشد.

چ- قسمت پشت سلولها بوسیله ورق روغنی به اسکلت سلول پیچ و مهره میگردد و در صورت تقاضاي کارفرما درب لولا مطابق مشخصات بند (ث) نیز قابل اجرا می باشد. در دو حالت امکان دسترسی به تجهیزات و لوازم داخل تابلو به هنگام بازرسی و تعمیرات به سهولت انجام خواهد گرفت .

ح- به لحاظ جلوگیري از صدمات احتمالی قسمتهاي نصب تجهیزات اصلی کنترل؛ اندازه گیري و محل ورود و خروج کابلها حتی الامکان مجزا از هم انجام می گیرد. لوازم اندازه گیري در جلو سلول و در قسمت بالاي آن نصب خواهد شد؛ بطوریکه براحتی قابل رویت و استفاده باشد.

سلول مربوط به ورودي با توجه به نیاز پروژه در یک سمت و سلولهاي مربوط به خروجی در سمت دیگر قرار می گیرد : محل استقرار شینه هاي اصلی (فازها) در بالا و قسمت عقب سلولها و شینه نول و ارت در پائین سلولها و در سرتاسر تابلوها خواهند بود.

خ- بدنه تابلوها به گونه اي ساخته می شود تا هر گونه تغییرات در تابلوها بدون نیاز به جوشکاري و نقاشی مجدد امکان پذیر باشد. (پیش بینی سوراخهاي مناسب و جابجائی با پیچ و مهره)

د- در قسمت بالاي تابلو قلاب مناسب جهت حمل تابلوها پیش بینی میگردد.

 ر- در تابلوهاي ایستاده پل کابل جهت کابلهاي ورودي و خروجی پیش بینی خواهد شد.

 


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

بتن الياف دار
مبانی سیستم های گرمایشی و سرمایشی
تعریف متره و برآورد و انواع آن
سقف های کاذب
عایق های ساختمانی
سقف هاي كششي
سنگ‌های ساختمانی
مواد افزودنی بتن
خوردگی فلزات و انواع آن
موانع نامرئی رونق مسکن
کدام رادیاتور با پکیج و کدام نوع رادیاتور با دیگ آبگرم (موتورخانه مرکزی) سازگارتر است؟
مقایسه ساختمانهای بتنی و فولادی
تراکم ساختمانی چیست؟
راهنمای انتخاب درب ضد سرقت ترک، چینی ایرانی و ارزان
مقايسه رادياتور هاي پنلي و پره اي

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو