شومینه در دکوراسیون داخلی
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

شومینه در دکوراسیون داخلی

[ مشاهده نسخه اصلي ]

شومینه (Fireplace)، ساختاری معماری برای نگه‌داشتن آتش است که به منظور گرمادهی، و بخصوص در گذشته به‌ منظور پخت‌وپز به کار می‌رفته است. آتش در مجمر یا آتش‌دان قرار می‌گیرد؛ گازها و ذرات ناشی از آتش، از طریق دودکش یا لوله‌هایی خارج می‌شوند. شومینه‌ها از امکانات مرکزی خانگی هستند، چراکه شعله‌ها و صدای ترق‌وتروق‌شان آرام‌بخش است، حتی هنگامی که بدان‌ها برای گرما یا پخت‌وپز نیاز نباشد. طاقچهٔ بالای شومینه‌ها کانون توجه دکوراسیون داخلی است.


ساختار شومینه :

معمولاً شومینه دارای منقل و کوره است . این منقل با توجه به سوخت هیزمی یا گازی شومینه متفاوت است . معمولاً‌ در ورودی کوره وسیله ای به نام دمپر اضافه می کنند که باعث می شود گرمای زیادی از فضا خارج نشود و این فلز در فصل هایی از سال که از شومینه استفاده نمی شود . بوسیله زنجیری ، مسیر دودکش را می بندد تا از انتقال باد به این قسمت جلوگیری شود .

چنانچه شومینه گازی باشد رعایت مسائل ایمنی در مورد شیر گاز و مخصوصاً‌ ترموکوپل که در هنگام وزش جریان خاصی مثل باد و خاموش شدن شعله ها ، جریان گاز را متوقف می کند اهمیت فراوان دارد .

در تزئین و کاربرد شومینه مصالح مختلفی از جمله سنگ ، سرامیک ، آجر ، کاشی ، گچ ، سیمان سفید و فلزات رنگی مخصوصاً برنز بکار می روند . امروزه با استفاده از ورقه های آهن ، شومینه های زیبایی ساخته می شود .

محل قرار گیری شومینه :

شومینه معمولاً‌ در گوشه اتاق وسط دیوار و یا بین درو دیوار قرار می گیرد به طوریکه شومینه ها دو طرفه هستند و یا در وسط یک فضا قرار می گیرند .

شومینه های سنگی
با پیدایش و ورود شومینه های سنگی، وجود یک شومینه شیک و زیبا در اتاق پذیرایی و یا اتاق نشیمن می توانست جلوه بصری منحصر بفردی به منزل بخشیده و یک محیطی گرم و صمیمی برای افراد خانواده بوجود آورد. بنابراین در این دوره از تاریخ شومینه برای خیلی از افراد بیش از آنکه جنبه حرارتی و گرمایشی داشته باشد، جنبه زیبایی و ایجاد آرامش داشت. شومینه های سنگی به دلیل قدرت جاذبه زیاد، می توانست اتاق نشیمن را از جاهای دیگر خانه کاملاً متمایز کند، شومینه های سنگی در اوایل به طور معمول چوب سوز و یا هیزم سوز بود که بعدها سوخت گاز نیز به آن اضافه شد. 
شومینه هیزم سوز، انرژی گرمایی بالایی داشت و حرارت آن قابل کنترل بود. اگر دمای بیشتری نیاز داشتید، بایستی هیزم بیشتری اضافه می کردید، اما جنبه بد آن این بود که همیشه باید چوب در دسترس بود، و اینکه گاهی در کنترل حرارت شومینه به دردسر بر می خورید که بعضاً حوادث ناگواری را به همراه داشت.
کار با شومینه های گازی بسیار ساده تر شد؛ تنها با فشار یک دکمه شعله را کم و زیاد می کنیم. این شومینه ها برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند، اطمینان بییشتری می آورد. تنها بدی اش این است که نمی توان میزان حرارت را از حدی بیشتر یا کمتر کنید. و این شومینه نیز گاهی مشکل ساز شده و حوادث ناگواری را بهمراه داشته است. 
شومینه های چدنی
در سالهای اخیر شاهد پیدایش و افزایش عمده ای در محبوبیت استفاده از شومینه های چدنی گازی یا شومینه های چدنی هیزمی قرن نوزدهم (سبک ویکتوریا) در هر دو خانه مدرن و کلاسیک هستیم. نصب و راه اندازی شومینه های چدنی بعنوان یک عنصر از سبک کلاسیک و یا مدرن در هر خانه با توجه به طراحی پیچیده و ظاهر زیبا، طراحی دکوراسیون منزل را ارزشمند و یک سرمایه گذاری پایدار به حساب می آید. 
شومینه های چدنی با قطعات یکپارچه و طراحی فوق العاده بسیار مقرون به صرفه و برای تمامی سوخت ها مناسب هستند، شومینه های چدنی که به نام شومینه های انگلیسی نیز معروف هستند، با طرح هایی از دوره ویکتوریا انتخابی محبوب و ایده آل برای خانواده هاست. این شومینه ها بطور معمول بعنوان منبع حرارتی در خانه های سنتی و خانه های مدرن کشورهای اروپایی و آمریکایی یافت می شود. چرا که علاوه بر ایجاد یک کانون گرم برای خانواده بخاطر برخورداری از سبک و سایز متفاوت و مدلهای ساده و مدرن انتخاب شایسته ای به نظر می رسد. این شومینه ها نیز بخاطر سوخت هیزم و سوخت گازی مورد استفاده در آنها و عدم توانایی در کنترل آلاینده ها و گازهای سمی، مشکلات عدیده ای را بوجود آورده است.

شومینه های الکلی

شومینه های الکلی ویا اتانولی از آن  دسته شومینه های است که برای فضاهای امروزی بسیار مناسب می باشد و علاوه بر مقرون صرفه بودن نسبت به شومینه های سنتی گازی، چوبی و یا دیگر شومینه ها، یک شومینه اتانولی شما را از موارد زیر هم بی نیاز می کند :

 1.  نصب دودکش

 2.  پاک کردن دودکش شومینه

 3.  خرد کردن و ذخیره کردن چوب

 4. پاک کردن دوده و خاکستر سطوح

  شومینه های الکلی فانتزی

  همیشه نیاز نیست یک شومینه در اندازه ی بزرگ داشته باشیم و آن را بگذاریم کنج اتاق و خودمان کنارش بنشینیم به راحتی می توانیم یک شومینه ی قابل حمل فانتزی داشته باشیم و آن را با خودمان به هرفضای که می خواهیم ببریم، این شومینه های فانتزی جان می دهند برای دکوراسیون یک فضای مدرن و بامزه ، امتحان کنید حتما لذت خواهید برد.

  شومینه های گازی

  این شومینه ها که به اشکال مختلف هم در بازار موجود می باشند، اما از نظر ساخت نیاز به پیش بینی جای قبلی برای آن ها در فضای می باشد، شومینه های گازی از نظر گرمایش نسبت به سایر شومینه ها، گرمای بیشتری دارند و نسبت به همتای برقی خود مقرون به صرفه ترند. این شومینه ها به اشکال دیواری (LCD) و ساده ی دود کش دار موجودند .

  شومینه های گازی دودکش دار 

  شومینه های گازی دودکش دار، برای فضاهای نسبتا بزرگ مناسب است چون برای اکثر آن ها باید فضایی را اختصاص دهیم، و می توانیم با توجه به طرح و فرم دلخواه یکی از آن ها را برای دکوراسیون فضای خود انتخاب کنیم اما حتما در نظر داشته باشیدکه در رابطه با نصب و نگه داری آن باید از افراد متخصص کمک بگرید.

   شومینه های گازی (LCD)

   شومینه های گازی (LCD) از آن دسته شومینه هایی هستند که جان می دهند برای فضاهای  شما، این شومینه ها به راحتی بر روی دیوارشما نصب می شوند و یک موقعیت فوق العاده زیبا برای فضایی که هیچگاه فکر نمی کردید بتوانید شومینه ای زیبا در آن قرار دهید ایجاد می کند. اگر فضای کوچکی دارید و دلتان یک شومینه ی بی نظیر می خواهد حتما به سراغ یکی از این شومینه های گازی بروید .

  شومینه های برقی

  این شومینه ها نیاز به پیش بینی فضایی ندارند و در هر زمان و هر فضایی می توانید از آن استفاده کنید حتی پس از اتمام ساخت ساختمان، اما این شومینه ها نسبت به همتای دیگر خود مقرون به صرفه نیستند اما در عوض نیاز به نصب دود کش و پاک سازی و ... را ندارد. برخی از این شومینه ها قابلیت تزیینی و دکوری را نیز با خود به همراه دارند به نحوی که می توانید در تمام فصول از تصویر شعله بدون گرمای آن  استفاده کنید و حتی قابلیت تنظیم (کم یا زیاد شدن) نمایش شعله ی آتش را توسط ریموت کنترل  دارند و می توانید از جذابیت نور آتش در هر فصلی در فضای داخلی خود بهره ببرید. شومینه های اتانولی

  شومینه اتانولی یا همان شومینه الکلی از سری شومینه های رومیزی و شومینه مدرن می باشد که می تواند علاوه بر نصب دیواری روی میز دلخواه شما نیز قرار داده شود. سوخت شومینه اتانولی، پیواتانول (سوخت سبز) می باشد که بعنوان سوخت پاک شناخته شده است. شومینه الکلی (شومینه اتانولی) دوده و خاکستر تولید نمی کند، در خانه ای که از شومینه اتانولی استفاده می شود هیچ بوی نامطبوع و گاز سمی که باعث کسالت و سردرد شود، حس نمی شود و می توانید از هوای مطبوع و پاک اینگونه شومینه ها لذت ببرید.
  راندمان و بازده حرارتی در شومینه اتانولی به سه عامل بستگی دارد:
  1- مدل شومینه: مدلهای گوناگون شومینه اتانولی اعم از سایز و یا طرح، بازده حرارتی متفاوتی دارند، برخی از شومینه های اتانولی که شعله بزرگتری نسبت به سایر مدلها دارند، راندمان و بازده حرارتی بالایی نیز دارند.
  2- کیفیت اتانول سوختی: یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر بازده گرمایشی شومینه های الکلی (شومینه های اتانولی) کیفیت اتانول مصرفی می باشد. بنابراین این نکته حائز اهمیت است که بایستی از اتانول های مخصوص اینگونه شومینه ها که دارای درجه خلوص بالایی هستند استفاده نمائید. تا هم از حرارت بیشتری بهره مند شده و هم از امنیت و ایمنی سوخت آن مطمئن باشید.
  3- بزرگی شعله: عامل بعدی که در توان حرارتی و گرمایشی شومینه اتانولی (شومینه الکلی) موثر است، اندازه یا بزرگی شومینه و یا به اصطلاح شعله آن است که هرچه شعله و یا شومینه بزرگتر باشد توان گرمایشی آن نیز بیشتر خواهد بود. 
  شومینه اتانولی یا همان شومینه الکلی بر خلاف شومینه های سنتی گازسوز یا هیزم سوز، نیاز به تعبیه دودکش یا لوله کشی گاز ندارند، در اثر سوختن، خاکستر، دوده و یا گازهای سمی تولید نمی کنند. ولی لازم به یادآوری است که در شومینه های الکلی نیز که با سوختن واقعی همراه است، مقداری از اکسیژن اتاق و لو بسیار کم مصرف می شود و بنابراین نباید تمامی محل های ورود و خروج هوای خانه بطور کامل ایزوله یا بسته شده باشد و لازم است هوا در داخل اتاق جریان داشته باشد.
  شومینه های تبخیری
  شومینه های تبخیری از سری شومینه های نسل جدید با سوخت برق یا الکتریک است. این شومینه ها قابلیت نصب روی دیوار با دیزاین های متفاوت را دارند، و یا بصورت یک شومینه پرتابل (شومینه قابل حمل) نیز می باشند که می توانید از آن بعنوان یک شومینه رومیزی و شومینه مدرن نیز استفاده نمائید. این شومینه را همانند یکی از اشیاء قابل حمل خانه می توانید براحتی در مکان مورد نظر قرار داده و از آن استفاده نمائید. در بستر این شومینه، هیزمهای مصنوعی از جنس کامپوزیت تعبیه شده و داخل جعبه فلزی آن، محلی برای ذخیره و نگهداری آب تعبیه شده است. شومینه تبخیری (شومینه بخاردار) بر پایه فناوری اولتراسونیک پایه ریزی شده که مولکولهای آب را بصورت بخار و اثر دود در می آورد، و بواسطه نور لامپ داخل آن مولکوهای بخار شده آب بصورت شعله های آتش و بصورت شعله سرد نمایان می شود، طوریکه با سوختن چوب واقعی اشتباه گرفته می شود و ظاهری خیره کننده دارد، این شومینه بواسطه برد الکترونیکی داخل آن قابلیت کنترل از راه دور را نیز دارا می باشد. 
  شومینه بخار دار (شومینه تبخیری) شعله ای کاملاً سرد دارد و اگر دست خود را نیز داخل آن قرار دهید، هیچ آسیبی به دستان شما وارد نخواهد شد. البته گرمایش نیز در این شومینه فراهم می باشد که با استفاده از هیتر المنت و سیستم برق کار می کند. در این شومینه جلوه های آتش و دود مصنوعی آن مستقل از سیستم گرمایشی آن عمل می کنند. 
  شومینه های برقی
  شومینه برقی جدیدترین و خلاقانه ترین شومینه های موجود در بازار هستند. شما هنگام نصب یک شومینه سنتی انتخابی ندارید و لازم است برای تعبیه اینگونه شومینه ها فضای از پیش تعیین شده ای فراهم کنید. شومینه های برقی برای کمک به گرم و دنج نمودن اتاقتان، با طراحی مدرن و کلاسیک و عملکرد سطح بالا بصورت یک شومینه دیواری و یا شومینه زمینی و همچنین بعنوان یک شومینه پرتابل (شومینه قابل حمل) و شومینه مدرن نیز قابلیت استفاده دارند. شومینه برقی علاوه بر بازده بالا و بدون آلاینده بودن در فضای داخلی خانه ها نیز صرفه جویی می نماید. این موارد و بسیاری از موارد دیگر نظیر امنیت و سوخت پاک مزیت های عمده استفاده از شومینه برقی نسبت به شومینه گازی و شومینه هیزمی و سایر شومینه هاست.
  مبنای کار شومینه برقی ایجاد گرمایش از طریق سیستم الکتریکی یا برق است، یعنی فرآیند تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی است. شومینه برقی برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی از یک هیتر برقی استفاده می کند، عبور جریان برق از داخل هیتر شومینه سبب تولید گرما می شود. برای افزایش بازده و راندمان شومینه برقی و گرمایش از طریق هیتر، از سیستم کانوکشن (فن یا پروانه بادبزن) بهره گرفته شده است. یعنی گرمایش حاصل از هیتر برقی شومینه توسط یک دستگاه فن طولی (پروانه بادبزن) به داخل محیط انتقال می یابد، بعبارت دیگر شومینه هوشمند برقی فرآیند جابجایی هوا (همرفت) را با استفاده از یک فن طولی بهبود می بخشد و بدین ترتیب سرعت انتقال گرما از شومینه مدرن برقی به محیط افزایش می یابد. این عملکرد شومینه برقی باعث بازدهی بالای آن و مزیت عمده آن شده است. 
  در شومینه هیزمی اگرچه سوختن چوب لذت بخش است، لکن با در نظر گرفتن آلایندگی زیست محیطی شومینه گازی و شومینه هیزم سوز و نگرانی ها و دغدغه های ناشی از آنها، شاید برای شما نیز استفاده از اینگونه شومینه ها چندان معقولانه به نظر نرسد. بنابراین لازم است بدانیم در شومینه های برقی از نوع شومینه دیواری، شومینه مدرن و یا شومینه قابل حمل، جلوه های بصری آتش نادیده گرفته نشده است، بلکه در بستر این شومینه ها هیزمهایی از جنس کامپوزیت همانند هیزم های واقعی بصورت شاخه های درخت تعبیه شده و داخل آن لامپ هایی از نوع RGB LED تعبیه شده که نمایش شعله آتش بصورت تصادفی و با نورپردازی زیبا و انتخاب رنگ دلخواه ایجاد می گردد.
  شومینه های برقی هیچگونه آلایندگی نداشته و سوخت کاملاً پاک دارند و در عین حال آن حس گرمی و نشاط را نیز در بین خانواده ها و دوستان حفظ نموده اند. نصب و راه اندازی شومینه برقی نیز بسیار آسان است، شما از همان سیستم سیم کشی استاندارد خانه خود بدون نیاز به اجرای سیم کشی خاص، استفاده می کنید. فقط کافی است شومینه را در نزدیکی یک پریز برق قرار داده و دو شاخه را به آن متصل نمائید.
  خرید شومینه برقی به دلایل ذیل می تواند مناسبت ترین انتخاب برای تکمیل دکوراسیون داخلی منازل شما باشد:
  1- کیفیت هوا و سوخت پاک (بدون نیاز به هیزم و گاز و یا استفاده از سایر سوختهای فسیلی)
  2- امنیت و ایمنی بالا (عدم مصرف اکسیژن محیط، بدون دوده، خاکستر و گازهای سمی)
  3- توان حرارتی بسیار خوب و راندمان بالا (بدلیل برخورداری از سیستم گرمایشی کانوکشن (همرفت))
  4- نصب و استفاده راحت و آسان (بدون نیاز به نصب دودکش و لوله کشی گاز)
  5- عدم وجود آلاینده ها و گازهای گلخانه ای (بدلیل استفاده از سوخت پاک برق و تکنولوژی ال ای دی)
  6- تنوع در سایز و طرح (بدلیل انعطاف پذیری و انتخاب نامحدود از طرحهای فانتزی)
  7- حرارت مکمل و بی صدا (بدلیل استفاده از هیتر برقی بهمراه سیستم کانوکشن)
  8- بستر آتش (بدلیل قابلیت انعطاف پذیری و جایگزینی طرحهای متنوع هیزم در بستر آتش)


SAKHT BAZAR