روشنایی خانه های آینده با نانولیزرها
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

روشنایی خانه های آینده با نانولیزرها

[ مشاهده نسخه اصلي ]

   تولید لیزر سفید با نانو ورق های نیمه هادی

هرچند لیزر در سال 1960 ابداع شد و تاکنون در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اما یک چیز در این فناوری غیرقابل دسترسی بوده است، تاکنون کسی نتوانسته لیزری با نور سفید تولید کند.


محققان با استفاده از نانو ورق های نیمه هادی موفق به ساخت لیزری با نور سفید شدند که تمام طیف های نورمرئی را ایجاد می کند، این فناوری می تواند برای انتقال اطلاعات و ایجاد روشنایی به کار رود.

هرچند لیزر در سال 1960 ابداع شد و تاکنون در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اما یک چیز در این فناوری غیرقابل دسترسی بوده است، تاکنون کسی نتوانسته لیزری با نور سفید تولید کند.

محققان دانشگاه ایالتی آریزونا موفق به حل این پازل شدند، این گروه نشان دادند که لیزرهای نیمه هادی می توانند تمام طیف نور مرئی را نشر دهند که این امر پیش نیاز تولید لیزر سفید است، این گروه یک نانوورق از جنس مواد نیمه هادی تولید کرده اند که ضخامتی در حد یکهزارم قطر تار مو دارد، این بخش ها قادرند یکی از رنگ ها را ایجاد کنند.

بنابراین، با استفاده از این نانوورق ها می توان لیزری با نور مرئی تولید کرد که کاملا نور منتشر شده با استفاده از آن، از قرمز، سبز و آبی و یا هر رنگی در میان این سه رنگ قابل کنترل باشد، اگر هر سه این رنگ های اصلی با هم ایجاد شوند، لیزری با رنگ سفید بدست می آید.

نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.

این دستاورد موجب می شود تا فناوری لیزر یک گام به جلو رفته و به هدف استفاده از آن به جای LEDها نزدیک شود، لیزرها روشنایی بیشتری نسبت به LEDها داشته و مصرف انرژی کمتری دارند و همچنین امکان تولید رنگ های دقیق تر و زنده تری با آنها در نمایشگرها وجود دارد.

در این پروژه نشان داده شده است که این ساختار می تواند بیش از 70 درصد از رنگ ها را در نمایشگرهای استاندارد فعلی ایجاد کند.

یکی از کاربردهای مهم این فناوری می تواند این باشد که از نور لیزر هم برای ایجاد روشنایی و هم تبادل اطلاعات به صورت همزمان استفاده کرد، فناوری Wi Fi مبتنی بر فناوری امواج رادیویی است، این فناوری در حال توسعه، مبتنی بر مخابرات بدون سیم است که با عنوان Li-Fi شناخته می شود و این در حالی است که. Li Fi ،10 برابر سریعتر ازWi Fi است.

دانشمندان به روشی جدید برای چاپ گرفتن از لیزرها دست یافته‌اند که در آینده می‌توان از این روش برای تولید تلویزیون‌هایی به ظرافت کاغذ و صفحات نوردار استفاده کرد.
لیزرها از زمان اختراع‌شان در سال 1960 به عنوان پرتوهای فوق‌العاده فشرده و متراکم از نور، کاربردهای بسیاری از فیبرنوری گرفته تا تولید دیسک‌های فشرده قابل خواندن داشته‌اند اما لیزرهای معمولی گران‌قیمت بوده و برای استفاده در فن‌آوری‌های چاپی مساعد و مناسب نیستند. 

محققان CSIRO، دانشگاه ملبورن و دانشگاه پادوآ در ایتالیا اخیرا با ساخت لیزرهای ظریف و چاپی با استفاده از یک فن‌آوری براساس" نقاط کوآنتومی" به این مشکل فائق آمده‌اند. نقاط کوانتومی بلورهایی از جنس مواد نیمه رسانا و در ابعاد نانویی هستند. 

محققان این نانوبلورها را در مایع معلق می‌کنند تا جوهری تولید شود که روی یک ماده شبه شیشه با نانوشیارهایی بر روی آن چاپ می‌شود. به گزارش شبکه خبری ای بی سی، وقتی نور به این ماده تابانده شود، درون شیارها جهش می‌کند و الکترون‌ها در نقاط کوآنتومی به سطح بالای انرژی می‌رسند و در نتیجه از خود نور منتشر می‌کنند. رنگ نور بستگی به اندازه نانوذرات دارد. 


تیم تحقیقاتی ساخت بازار SAKHT BAZAR