گرمایش کف چیست؟
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

گرمایش کف چیست؟

[ مشاهده نسخه اصلي ]

سيستم گرمايش كفي با چرخش آب گرم از ميان شبكه‌اي از لوله‌هاي تلفيقي پنج‌لايه‌ كه در كف نصب گرديده‌اند، به آرامي حرارت را در تمامي سطح به صورت يكنواخت توزيع مي‌كند.


در سيستم گرمايش كفي آب گرم با دماي متوسط 40 الي 45 درجه‌ي سانتيگراد از طريق موتورخانه، پكيج، و يا پانل‌هاي خورشيدي تأمين، و از طريق كلكتورها توزيع و در سيستم گردش مي‌كند، كه نسبت به سيستم‌هاي متداول 30 تا 35 درجه كمتر است، و حداكثر دماي كف 29 درجه‌ي سانتيگراد است.

در ‌اين سيستم بيش از60 در صد انرژي به صورت تابشي به محيط انتقال پيدا مي‌كند، و به جاي گرم كردن هوا، اجسام و افراد گرم مي‌شوند.

سيستم گرمايش كفي،بسته به شرايط فني ساختمان تا 50 درصد مي‌تواند صرفه‌جويي در مصرف انرژي ايجاد كند. با توجه به اينكه انرژي، منبع تمام‌شدني است و استفاده‌ي بهينه‌ي آن يك ضرورت فرهنگي، اجتماعي و ملي است، و همچنين با توجه به اينكه به زودي هزينه‌ي انرژي افزايش يافته، و سهم قابل توجهي از سبد هزينه‌ي زندگي را به خود اختصاص خواهد داد، بنابراين 50 درصد صرفه‌جويي در مصرف انرژي ميزان قابل ملاحظه‌اي است.

سیستم حرارتی گرمایش از کف که انتقال حرارت به صورت تشعشعی (تابشی) سهم زیادی در فرآیند گرمایشی آن دارد، درمقایسه با سایر سیستمهای حرارتی نه تنها در صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی بلکه در مقوله رفاه و آسایش ساکنان ساختمان ها دارای نقاط قوت بسیاری می باشد. در سالهای اخیر، سیستم گرمایشی از کف در کشورهای اروپائی و آمریکا بسیار متداول شده است و دلیل این گسترش روزافزون بهینه بودن مصرف انرژی، توزیع یکسان گرما در تمامی سطح و فضا و دوری از مشکلات موجود در سایر روش ها ، به عنوان مثال سیاه شدن دیوارها، گرفتگی و پوسیدگی لوله ها و… می باشد. استفاده از روش گرمایش از کف جهت گرمایش محل سکونت از دیرباز به طرق مختلف انجام می گرفته است.

بطوریکه رومی ها زیر کف را کانال کشی کرده و هوای گرم را از آن عبور می دادند و کره ای ها دود حاصل از سوخت را قبل از اینکه از دودکش عبور کند از زیر کف انتقال می دادند. در سال ۱۹۴۰ نیز فردی بنام سام لویت برای این منظور لوله های آب گرم را در زیر کف قرار داد. درکشور ایران نیز درمناطق کوهستانی و سردسیر ازجمله آذربایجان این روش مورد استفاده قرار می گرفته، که بیشترین مورد استفاده آن درحمام ها بود.

 

آشنایی با سیستمهای گرمایش از کف

به طور کلی سه نوع روش گرمایش از کف موجود است:
۱) گرمایش با هوای گرم
۲) گرمایش با جریان الکتریسیته
۳) گرمایش با آب گرم

به دلیل اینکه هوا نمی تواند گرمای زیادی را درخود نگاه دارد روش هوای گرم در موارد مسکونی چندان به صرفه نیست و روش الکتریکی نیز فقط زمانی مقرون به صرفه است که قیمت انرژی الکتریکی کم باشد. درمقایسه با دو روش ذکر شده، سیستم گرمایش با آب گرم ( هیدرولیک) مقرون به صرفه تر و خوشایندتر می باشد. بدین خاطر سالهای متوالی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. روش گرمایش از کف به عنوان راحت ترین، سالم ترین و طبیعی ترین روش برای گرمایش شناخته شده است. همانطور که افراد دریک روز سرد زمستانی توسط تشعشع خورشید احساس گرما می نمایند دراین روش نیز گرما را بوسیله انتقال حرارت تشعشعی (تابشی) از کف دریافت می کنند و یقیناً احساس آسایش بیشتری خواهند نمود. در این سیستم گرمایشی معمولاً دمای آب گرم موجود در لوله های کف خواب بین ۳۰ تا۶۰ درجه سانتی گراد می باشد که درمقایسه با سایر روشهای موجود، که دمای آب بین ۵۴ تا ۷۱ درجه سانتی گراد است، ۲۰ تا۴۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جوئی می شود.

در ساختمان هائی که دارای سقف بلند می باشند استفاده از سیستم گرمایش از کف باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جوئی در مصرف سوخت می شود، به این خاطر که در سایر روشها (مانند رادیاتور و بخاری) هوای گرم در اثر کاهش چگالی سبک شده و به سمت سقف می رود و اولین جائی را که گرم می کند سقف می باشد (این موضوع به طور واضح درسمت چپ شکل زیر مشخص می باشد). به علت بالا بودن دمای هوا در کنار سقف میزان انتقال حرارت آن به سقف از هرجای دیگر بیشتر است و این عامل باعث اتلاف مقدار زیادی انرژی می شود. در روش گرمایش از کف ابتدا قسمت پائین که مورد نیاز ساکنین است گرم می شود و هوا با دمای کمتری به سقف می رسد، که این یکی از مزایای اصلی این سیستم می باشد. یکی دیگر از مزایای استفاده از روش گرمایش از کف که امروزه بسیار مورد توجه واقع می شود آسایش و راحتی افراد می باشد، به طوریکه آسایش و راحتی فرد در محل سکونتش بدون اینکه از هر بابت دارای محدودیت باشد فراهم می شود. در نظر بگیرید که بدن شما در یک اتاق بگونه ای گرم شود که شما در هنگام استراحت هیچگونه هوای گرمی را استنشاق نکنید وتنفس شما بسیار ملایم صورت گیرد، این بهترین روش گرم کردن در یک آپارتمان و یا یک منطقه صنعتی است. همه اعضای بدن شما بخصوص پا که بیشترین فاصله را با قلب دارد همیشه گرم خواهد ماند و این برای انسان بسیار مطلوب خواهد بود

 

مزاياي گرمايش كفى

آسايش …

 

مهم‌ترين و كلي‌ترين ويژگي و مزيت گرمايش كفي اين است كه شرايط سلامت براي انسان فراهم مي‌كند، و حس مطبوع دريافت گرما را براي او در جايي ايجاد مي‌كند كه به آن نياز دارد، يعني در كف...

سلامت بهداشت و...

از نظر بهداشتی  نیز با توجه به اینکه  گرما در کف و در جایی که پاها مستقیما با آن مرتبط می باشند ،وجود دارد لذا پاها که بیشترین فاصله را از قلب دارند و معمولا در فصول سرد نسبت به سایر اندامها سرد تر می شوند با استفاده از این سیستم گرم تر می باشند و لذا از مشکلات پزشکی که به علت سردی پاها به وجود می آید جلوگیری می شود.

همچنین در سيستم گرمايش كفي با حرارت آرام ساطع از كف، جريان كنوكسيون هوا و ميزان ذرات غبار كاهش مي‌يابد. به همين دليل سيستمي ايده‌ال براي مبتلايان به آسم، سرفه‌هاي آلرژيك و همچنين بيماري‌هاي مفصلي است. از سوي ديگر در اين سيستم، چون كف خشك و گرم است، محيط مناسبي براي رشد و تكثير باكتري و قارچ‌هايي كه موجب ابتلا به بيماري‌هاي پوستي و تنفسي مي‌شوند فراهم نمي‌شود.

انعطاف‌پذيري درطراحي معماري…


تمام اجزاء سيستم گرمايش كفي در كف ساختمان نصب مي‌شود. بنابراين نيازي به جانمايي رادياتور، و يا وسايل ديگر گرمايشي نيست. بنابراين طراحي فضا براي معماران راحت‌تر است.

عدم اشغال فضاي مفيد…

 

با سيستم گرمايش كفي ، با حذف رادياتورها و افزايش كاربري فضا، مي‌توان مبلمان و اثاثيه را دلخواه‌تر چيدمان كرد.

تميزي ساختمان …

 

با حذف رادياتورها، ديگر پديده‌ي سياهي ديوار‌ها و پرده‌ها را نيز نخواهيم داشت.

ايمني…

وجود سطوح تيز و داغ در داخل فضاي ساختمان احتمال وقوع حادثه و آسيب را براي ساكنين ساختمان به خصوص كودكان افزايش مي‌دهد. عدم وجود رادياتور، به ويژه در مدارس و اماكن آموزشي و عمومي اين تهديد را از بين مي برد.

صرفه‌جويي در مصرف انرژي ...


سيستم گرمايش كفي بين ۳۰ تا ۵۰٪ در مصرف انرژي صرفه‌جويي مي‌شود.

تفاوت‌هاي سيستم گرمايش كفي

گرمايش كفي مجموعه‌اي است از لوازم مورد نياز، دانش فني، و تجربه

سيستم گرمايش كفي در شكل مدرن و امروزي آن از ظرايف و پيچيدگي‌هاي بسيار برخوردار است تا عملكرد نهايي سيستم تضمين باشد. از عواملي كه بر درستي كار سيستم اثرگذارند :

اجزاء و اقلام تشكيل دهنده‌ي سيستم : گرمايش كفي مجموعه‌ي كاملي است از اقلامي مثل لوله، عايق‌ها، ورق متالايز، كلكتور، شيرها، و افزودني‌هاي بتن، با توجه به اينكه هريك از اين اقلام نقش مهمي در مكانيزم عملكرد اين سيستم دارند، به همين دليل هنگام نصب و اجراي سيستم، در صورت عدم وجود هر يك از آنها، شاهد ضعف عملكرد نهايي آن خواهيم بود.

كيفيت مصالح به كار رفته : كه به هر حال از اصول و الزامات اوليه‌ي تضمين عملكرد سيستم، و دوام و طول عمر آن است.


طراحي : در سيستم گرمايش كفي اگرچه گرما از طريق چرخش آب گرم در لوله‌هاي كف حاصل مي‌شود، و سادگي آن را به نمايش مي‌گذارد، اما براي دريافت گرماي مطبوع از اين سيستم، خواباندن لوله در كف آخرين اقدامي است كه انجام مي‌شود. در واقع گرمايش كفي سيستمي‌ است دانش محور كه مانند ساير سيستم‌هاي تأسيساتي ساختمان بايد ابتدا به دقت طراحي شده، و بسته به نوع كاربري و ويژگي‌هاي پروژه ساختماني، محل قرارگيري‌لوله‌ها‌ دركف، فاصله‌ي لوله‌ها، محل كلكتور‌ها، نحوه‌ي عايق‌بندي و همچنين دماي آب ورودي به سيستم محاسبه ‌شود.

مشاوره و طراحي جزيي از سيستم گرمايش كفي  براي شما و علاقمندان به استفاده از اين سيستم و مزاياي آن است.

طراحي درست سيستم گرمايش كفي، تضمين كننده‌ي صحت عملكرد آن است. گروه صنعتی دلتا با ارائه‌ي خدمات مشاوره و طراحي در زمینه تاسیسات و گرمایش کفی آنها با دريافت نقشه‌ي معماري ساختمان شما، با توجه به شرايط طرح و با استفاده از نرم‌افزارهاي كامپيوتري، محاسبات لازم را انجام داده، نقشه سيستم گرمايش كفي مناسب ساختمان شما را طراحي مي‌نمايند. براي استفاده از اين خدمات، نقشه‌ي معماري ساختمان خود را از طريق سايت، ارسال نمائيد و نقشه‌ي گرمايش كفي ساختمان خود را دريافت كنيد .

اجراي سيستم: ما معتقديم كه كار درست را بايد درست انجام داد تا نتيجه‌ي مطلوب حاصل شود. هر چقدر كه سيستم گرمايش كفي با محاسبات مهندسي، به دقت طراحي شود، ولي درست اجرا نشود، نبايد انتظار عملكرد مطمئن داشت .

مراقبت كنيد كه اجراي گرمايش كفي ساختمان شما مطابق با نقشه‌ي طراحي شده انجام شود. مجريان مجاز آموزش‌هاي لازم را براي اجراي صحيح سيستم گرمايش كفي ديده‌اند. آنها نسبت به نكات فني و خواندن نقشه‌ها مسلط هستند، و از تجربه‌ي كافي براي نصب سيستم برخوردارند. نصب سيستم گرمايش كفي ساختمان خود را به مجريان مجاز بسپاريد، تا به سرعت و بدون دردسر اجرا شود، و از صحت انجام كار اطمينان بيشتري داشته باشيد.

نظارت: كارشناسان و مهندسين كارآزموده‌ي در بخش پشتيباني فني، آماده‌ي ارائه‌ي مشاوره و نظارت بر نحوه‌ي اجراي پروژه‌ي شما هستند.
شما مي‌توانيد در طي مراحل اجراي سيستم ، هر زمان كه لازم مي‌دانيد درخواست خود براي نظارت بر اجراي پروژه توسط كارشناسان را از طريق مركز تماس و يا همين سايت اعلام فرمائيد تا پس از هماهنگي مهندسين ناظر به محل شما مراجعه نمايند .

گرمايش كفي به دليل توزيع يكنواخت حرارت در تمام محيط، غير از ساختمان‌هاي مسكوني كه كاربري شخصي دارد، براي تأمين گرمايش فضاها و اماكن عمومي، با كاربردهاي متفاوت نيز، كه عمدتاَ مساحت زياد دارند، به لحاظ كار‌آمدي و اقتصادي ايده‌آل‌ترين سيستم امروزي است

 


 


تیم تحقیقاتی ساخت بازارSAKHT BAZAR