تفاوت بلوك سيماني و سفالي
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

تفاوت بلوك سيماني و سفالي

[ مشاهده نسخه اصلي ]

مقایسه بلوک سفالی با بلوک سیمانی سبک

در خصوص مقایسه بلوک سفالی با بلوک سیمانی سبک در دیوارکشی ها در این مطلب به بیان مزایا و معایب این دو نوع مصالح میپردازیم.  


بلوک سفالی 

بلوک سفالی بعنوان پر مصرفترین نوع مصالح در دیوارها ی ساختمانی تشكيل شده از خاک رس و آب که بصورت قالبهای سوراخ دار در ابعاد مختلف تولید میشود. 

مزایا

۱- مقاوم در برابر آتش سوزی.

۲- عایق مناسب حرارتی (با احتساب ضخامت پوشش لازم روی دیوار).

۳- عایق صوتی (با احتساب ضخامت پوشش لازم روی دیوار).

۴- پرت کم و حتی الامکان استفاده از شکسته و خرد شده ها . 

۵- استحکام کافی و اتصال مناسب به سازه (بتنی یا فلزی).

۶- امکان استفاده از بلوکهای شکسته و نیمه شکسته و قطعات خرد شده و همچنین حمل اقتصادی.

معایب

۱- احتمال آلودگی خاک رس به آهک در معدن کارخانه تولیدکننده که موجب بروز ترک در سطح گچ خواهد شد.

۲- سنگینی بلوک سفالی که موجب سنگینی سازه میگردد. وزن هر متر مربع دیوار سفالی بالغ بر ۲۰۰ کیلوگرم است.

۳- زمان اجرای  نسبتا طولانی.

۴- نیاز به لایه ضخیم تر گچ و خاک جهت هموارسازی سطح دیوار.

بلوک سیمانی سبک

بلوک سیمانی سبک تشکیل شده از سیمان، سنگدانه، مواد حباب زا، الیاف پلی پرو پیلن و آب که بصورت قالب های توخالی در ابعاد مختلف تولید میشوند. 

مزایا

۱- مقاوم در برابر آتش سوزی.

۲- وزن سبک بلوک بگونه ای که وزن هر متر مربع دیوار حدود ۱۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

۳-  سرعت مناسب در اجرا ی دیوارچینی(بدون در نظر گرفتن زمان بارگیری و تخلیه و جابجایی).

۴- تولید سطح صاف در دیوار و عدم نیاز به لایه گچ و خاک ضخیم .

معایب

۱- مقاومت پایین حرارتی و صوتی (با احتساب پوشش روی دیوار).

۲- پرت بسیار بالا و عدم امکان استفاده از بلوکهای شکسته.

۳- عدم استقامت مناسب و عدم اتصال مطلوب به سازه.

۴- احتمال مخلوط شدن خاک یا نمک در مواد تشکیل دهنده بلوک در کارخانه تولید کننده که موجب کاهش استقامت بلوک میگردد.

در واقع  حسب آمار صنف تولیدکنندگان مصالح ساختمانی طی شش ساله گذشته روند تولید این کالا بدلیل عدم استقبال مهندسین و سازندگان از آن به کمتر از یک سوم رسیده و از فرمت یک کالای اقتصادی خارج شده است.همچنین در خصوص مصرف لایه فوم بصورت ورق نصبی در سفال لازم بذکر است که متاسفانه این لایه علیرغم تئوری در عمل بعنوان عایق در برابر ستون هوای داخل بلوک دارای امتیاز قابل توجهی نبوده و به مرور زمان با فساد فوم یا آلودگی آن به کپک و غیره موجب بروز بوی نامطبوع در ساختمان شده که عمدتا در زمان بارندگی شدت بروز بوی نا مطبوع بیشتر نیز شده است همچنین در صورت بروز آتش سوزی احتمالی نیز تولید گاز سمی مینماید.

البته در رابطه با بلوک سیمانی معمولی لازم بذکرست علاوه بر دارا بودن معایب بلوک سیمانی سبک به وزن بالای آن  که بالغ بر ۳۰۰ کیلوگرم در متر مربع است میتوان اشاره نمود. قابل ذکرست متاسفانه عمده بلوک سیمانی موجود در بازار از محصولات تولیدکنندگان نامرغوب بوده و فاقد مزایای فوق میباشند و مورد تایید اداره مسکن نیستند.

 طبق استاندارد شماره 7782 و 7657 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ( ویژگیهای بلوک‌های سیمانی سبک غیر باربر و ویژگیهای سنگدانه های سبک مورد مصرف در بلوک های بتنی) همچنین مطابق با استاندارد شماره 1-70 .2-70 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران(روشهای آزمون و ویژگیهای بلوک سیمانی توخالی). مطابق با مبحث 18 و 19 مقررات ملی ساختمان(عایق بندی و تنظیم صدا و صرفه جویی در مصرف انرژی). 

1- سرعت و سهولت در حمل و اجرا به دلیل سبکی وزن و ابعاد بزرگتر این نوع بلوک نسبت به نمونه سفالی.(سرعت اجرا نسبت به بلوک سفالی تقریبا 2 برابر می شود . و نتیجه هزینه های جانبی مربوط به دستمزد اجرا کاهش خواهد یافت). 

2-کاهش قابل توجه وزن دیوار (هر عدد بلوک به ابعاد 10*20*40 حدودا 3.5 تا 4 کیلوگرم وزن دارد).وزن مخصوص بتن سبک مورد استفاده در این نوع بلوک 1300 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. 

طبق بند 6-2-2-5 مبحث شش مقررات ملی ساختمان (بارهای وارد بر ساختمان) درصورتیکه وزن یک متر مربع سطح تیغه ها از 150 کیلوگرم بر متر مربع بیشتر باشد، باید اثر موضعی بار تیغه ها را بطور جداگانه در طراحی کف ها منظور داشت. بنابراین استفاده از بلوک های سفالی هزینه بیشتری را در مصرف آهن آلات اسکلت ساختمان در پی خواهد داشت.

3- سهولت در اجرا و کاهش هزینه های نازک کاری ( نیاز به اجرای پلاسترکاری و لایه گچ خاک زیرین نمی باشد.).نصب پنل های ساندویچی نیاز به استاد کار ماهر و دقت بالا حین نصب پنلها جهت جلوگیری از کج شدن را دارد. 

4- کاهش موثر میزان تبادل حرارتی و برودتی و سرما و گرما (به دلیل وجود خواص طبیعی موجود در پامیس این نوع بلوک عایق فوق العاده گرما و سرما می باشد) ضریب هدایت حرارتی این بلوک برابر با W/m c 0.44 و برای بلوک سفالی برابر با W/m c 1.35 می باشد.بلوک سفالی عایق گرما و سرما نمی باشد. 

5- کاهش ضریب انتقال صوت به دلیل دارا بودن بافت متخلخل ماده معدنی پامیس(ماده اصلی تشکیل دهنده بتن سبک)، این نوع بلوک عایق مناسب صوت می باشد. متوسط افت صوتی در این نوع بلوک 48 دسیبل می باشد که حداقل الزامات مقررات ملی ساختمان را برآورده می نماید.

 6- پرت محدود مصالح و حتی کمتر از بلوک های سفالی. بتن سبکی که این نوع بلوک از آن ساخته می شود، دارای مقاومت فشاری 105 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. 

7- قابلیت میخ خوری و گیرش پیچ و گیرش رول پلاک... بلوک سفالی به دلیل ترد بودن به هیچ عنوان قابلیت میخ خوری و سوراخ کاری ندارد. 

8- مقاوم در برابر گرما و آتش سوزی... پنلهای ساندویچی در مقابل آتش سوزی ضعیف هستند و قابل اشتعال می باشند. 

9- امکان تراشکاری آسان سطوح در مدت زمان کوتاهی جهت اجراء تاسیسات برقی ومکانیکی. 

10- تولید و ارائه در کوتاه ترین زمان ممکن و در تمامی فصول سال (به دلیل قطع گاز کوره های آجرپزی در زمستان، همچنین بارانی بودن هوا امکان تولید بلوکه سفالی وجود نداشته و قیمت آن افزایش قابل ملاحضه ای خواهد یافت). 

نتیجه گیری : با توجه به این نكته كه بلوک های بتن سبک تیغه ای گروه تولیدی را بین حداقل الزامات آیین نامه ها و مقررات ملی ساختمان را برآورده نموده و قیمت مناسب تری نسبت به بلوک های سفالی و پنلهای ساندویچی دارند بنابراین استفاده از این نوع بلوک ها باعث افزایش سرعت عمل و صرفه جویی در هزینه های اجرایی سازه می گردد..در ضمن باعث کاهش اتلاف انرژی شده که این خود کاهش هزینه های آتی را در پی خواهد داشت.

 

تیم تحقیقاتی ساخت بازار

 SAKHT BAZAR